logo

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 

Narodowy Programu Rozwoju Czytelnictwa Priorytet 3. dotyczy rozwijania zainteresowań uczniów przez promowanie i wspieranie rozwoju czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży, w tym zakup nowości wydawniczych oraz elementów wyposażenia do bibliotek szkolnych. Biblioteka w naszej szkole otrzymała środki finansowe w kwocie 5 000,00 zł na realizację wyżej wymienionego priorytetu. Na zakup książek przeznaczone zostały 4 000,00 zł i właśnie za tę kwotę udało się nam kupić 202 pozycje książkowe, w tym 40 egzemplarzy lektur. Spośród 162 pozycji największą grupę stanowią książki skierowane do odbiorców w przedziale wiekowym 7 – 11 lat, ale nie zabraknie również propozycji książkowych dla młodzieży. Wybór książek został dostosowany do zainteresowań uczniów. Dzięki dotacji NPRCz 2.0 zaobserwować można znaczny wzrost zainteresowania książką wśród społeczności szkolnej. Od września 2023 roku do końca grudnia 2023 roku wypożyczonych do domu zostało 685 książek. Za pozostałą kwotę dotacyjną został opłacony autobus na wyjazd uczniów klas VI-VIII do Biblioteki Miejskiej im. Jana Kasprowicza (zwiedzanie biblioteki, poznanie zasobów, lekcja biblioteczna) - 900,00 zł. 100,00 zł dołożono do nagród książkowych dla zwycięzców konkursów bibliotecznych.
Podsumowanie konkursów świątecznych 

KONKURS PLASTYCZNO-LITERACKI 
 „MOJE ŚWIETA W ŚWIECIE KSIĄŻEK”- dla uczniów klas I-III 
 I miejsce – Michał Posadzy 
 II miejsce – Lena Wieczorek 
 III miejsce – Angelika Anaszewicz, Marcelina Zasada 

 KONKURS PLASTYCZNO-LITERACKI 
„MOJA ŚWIĄTECZNA OKŁADKA KSIĄŻKI” – dla uczniów klas IV-VIII 
I miejsce – Marek Dwojak 
II miejsce – Nina Polacka 
 III miejsce – Krzysztof Balcerzak

czytelnictwo czytelnictwo czytelnictwo
"CZYTAM Z KLASĄ lekturki spod chmurki". 
Uczniowie klasy II realizują Międzynarodowy Projekt Edukacyjny wspierający rozwój czytelnictwa "CZYTAM Z KLASĄ lekturki spod chmurki". Zakończyliśmy realizację I modułu "Bądź dobry dla ludzi". Uczniowie przeczytali i omówili lekturę ”Dziewczynka z parku”, uczestniczyli w warsztatach plastycznych, wspólnie wykonali makietę parku, wzięli udział w konkursie na plakat zachęcający do czytania. Jako zadanie dobroczynne przygotowali i zaprezentowali przedstawienie bożonarodzeniowe dla Pensjonariuszy Domu Pomocy Społecznej w Parchaniu.

czytelnictwo czytelnictwo czytelnictwo czytelnictwo czytelnictwo czytelnictwo czytelnictwo czytelnictwo czytelnictwo czytelnictwo czytelnictwo czytelnictwo czytelnictwo

Zapraszamy do biblioteki po kolejne nowości! 

czytelnictwo czytelnictwo czytelnictwo

Międzyszkolny Konkurs Pięknego Czytania 
15 grudnia w naszej szkole odbył się Konkurs Pięknego Czytania zorganizowany przez Szkołę i Gminną Bibliotekę Publiczną w Dąbrowie Biskupiej. Konkurs był adresowany do uczniów klas I-III szkół z terenu gminy. Wszyscy uczestnicy zaprezentowali wysoki poziom czytania, więc jury miało trudną pracę. 
 Tytuł Mistrza Pięknego Czytania otrzymała Martyna Frątczak, Wicemistrza Pięknego CzytaniaWiktor Ptaszyński; oboje ze Szkoły Podstawowej w Ośniszczewku. Wyróżnienie przyznano Hannie Paczkowskiej ze Szkoły Podstawowej w Dąbrowie Biskupiej. Zwycięzcom serdecznie gratulujemy! Wszystkim uczestnikom dziękujemy za udział w konkursie.

czytelnictwo

Spotkanie autorskie z Panią Krystyną Lewicką-Ritter
13 grudnia starsi uczniowie naszej szkoły wzięli udział w spotkaniu autorskim z Krystyną Lewicką-Ritter – dziennikarką, regionalistką, autorką książki pt: „W Kujawsko-Pomorskiem – z Oskarem Kolbergiem pod rękę”. Spotkanie odbyło się w Gminnym Ośrodku Kultury, Sportu i Rekreacji w Dąbrowie Biskupiej.
Pasowanie na czytelnika z baśniowymi postaciami 
Na początku grudnia odbyło się uroczyste pasowanie na czytelnika biblioteki szkolnej uczniów klasy I. Najpierw fragmenty baśni zaprezentowali drugoklasiści. Najmłodsi uczniowie naszej szkoły bezbłędnie rozpoznali występujące bajkowe postacie. Po złożeniu uroczystego przyrzeczenia i zapoznaniu z zasadami korzystania z biblioteki uczniowie wypożyczyli książki - nowości biblioteczne zakupione ze środków Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 – Priorytet 3. Z okazji pasowania pierwszoklasiści otrzymali książki Justyny Bednarek pt. „Wnuczka antykwariusza”, wydane przez Instytut Książki w ramach kampanii „Mała książka – wielki człowiek” oraz pamiątkowe dyplomy.

czytelnictwo

„Opowieść wigilijna” na ekranie 
Klasa VI na wieczornym seansie w szkole. Film i pogadanka wprowadziły wszystkich w świąteczny nastrój.

czytelnictwo czytelnictwo

Spotkanie autorskie z Panią Anną Rink 
29 listopada wzięliśmy udział w spotkaniu autorskim z Panią Anną Rink, spotkanie zorganizowane było przez Gminną Bibliotekę Publiczną w Dąbrowie Biskupiej. Pisarka przybliżyła nam swoją opowieść „Dziennik Reni”. To historia rodzinna, oparta na faktach, dotycząca wydarzeń rozgrywających się w okolicach Trzemeszna, Orchowa i Strzelna w okresie II wojny światowej. Inspiracją do napisania „Dziennika Reni” był pamiętnik pisany przez matkę autorki, 11-letnią wówczas dziewczynkę. Dziękujemy za piękne spotkanie. Jest to historia, którą trzeba przeczytać!

czytelnictwo

Projekty czytelnicze 
Uczniowie klasy III w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa zrealizowali projekt czytelniczy pt. “Misie”. Realizacja projektu została połączona z obchodami Światowego Dnia Pluszowego Misia. W tym dniu dzieci odwiedziły szkolną bibliotekę i wypożyczyły książkę z serii “Troskliwe Misie”. Kolejnym działaniem było wspólne czytanie bajki. Dzieci poznały bohaterów i ich przygody. Wykonały prace plastyczne przedstawiające bohaterów z poznanej bajki. Nie zabrakło wspólnych zabaw i zdjęć w fotobudce z wizerunkiem misia. 
Pomysły na długie wieczory” to projekt czytelniczy zrealizowany przez klasę I w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa. Celem przedsięwzięcia było upowszechnianie czytelnictwa, rozwijanie umiejętności wypowiadania się na dany temat i wyrażania swoich opinii. W projekcie nawiązano do Dnia Pluszowego Misia, który wypada 25 listopada. Po wypożyczeniu książek "Kubuś Puchatek" w szkolnej bibliotece i wysłuchaniu fragmentu czytanego przez nauczyciela uczniowie wypowiadali się na temat głównego bohatera i jego przyjaciół, mogli ocenić zachowanie postaci. Na koniec przygotowana została gazetka z pracami plastycznymi przedstawiającymi Kubusia. Chętni uczniowie mogli poznać, angażując swoich bliskich, kolejne fragmenty książki i zapoznać z ich treścią rówieśników z klasy. 

czytelnictwo czytelnictwo czytelnictwo czytelnictwo czytelnictwo czytelnictwo czytelnictwo
Uczniowie klas VI-VIII wybrali się do Teatru Miejskiego w Inowrocławiu na spektakl „Kamienie na szaniec”.
Wizyta w Bibliotece Miejskiej im. Jana Kasprowicza w Inowrocławiu 
 7 listopada uczniowie klas VI-VIII uczestniczyli w bibliotecznych zajęciach edukacyjnych w Bibliotece Miejskiej im. Jana Kasprowicza w Inowrocławiu. Spotkanie miało na celu zachęcenie młodych ludzi do sięgania po książki, zapoznanie ich z działaniem Biblioteki, pokazanie, że jest to przestrzeń przeznaczona dla każdego. W Saloniku Literacko-Artystycznym uczniowie obejrzeli wystawę „Do serca przytul psa”, będącą zbiorem malarskich, rysunkowych i graficznych opowieści o psach i ich opiekunach. Następnie udali się na zajęcia edukacyjne, w czasie których przenieśli się do Kraju Wschodzącego Słońca.

czytelnictwo czytelnictwo czytelnictwo czytelnictwo czytelnictwo czytelnictwo
Spotkanie z Mają Loks 
Uczniowie kl. VI-VIII mieli przyjemność uczestniczyć w spotkaniu z p. Mają Loks, absolwentką naszej szkoły, autorką niedawno wydanej powieści "Give me love". Pisarka opowiedziała nam o procesie tworzenia swojej debiutanckiej książki, planach na dalszy rozwój. Odpowiedziała na liczne pytania. Pani Mai dziękujemy za przyjęcie zaproszenia, stworzenie miłej atmosfery i wprowadzenie w świat twórczości pisarskiej.

czytelnictwo czytelnictwo
"CZYTAM Z KLASĄ lekturki spod chmurki" 
Zainicjowaliśmy spotkania w ramach Międzynarodowego Projektu Edukacyjnego wspierającego rozwój czytelnictwa "CZYTAM Z KLASĄ lekturki spod chmurki". Uczniowie klasy drugiej poznali małą chmurkę o imieniu Tosia. Będzie im towarzyszyła w realizacji projektowych zadań. Dzieci ozdobiły swoje lekturniki i przystąpiły do omawiania lektury wybranej w pierwszym module - "Dziewczynka z parku". 

czytelnictwo
Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych 
W październiku, z okazji Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych, postanowiliśmy dać książkom drugie życie. Zorganizowaliśmy kiermasz książek. Książki otrzymaliśmy od uczniów i ich rodziców. Akcja trwała przez cały miesiąc. Uzyskane ze sprzedaży fundusze zostały przekazane na rehabilitację naszego ucznia, Patryka. 
 Pozostałe egzemplarze trafiły na półki bookcrossingowe. 

czytelnictwo czytelnictwo czytelnictwo czytelnictwo
Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania 
29 września z okazji Ogólnopolskiego Dnia Głośnego Czytania uczniowie klasy drugiej udali się do Domu Pomocy Społecznej w Parchaniu. Zaprezentowali Pensjonariuszom znane utwory Jana Brzechwy i Juliana Tuwima. Dzieci zostały nagrodzone gromkimi brawami i słodkimi upominkami. 
 W szkole natomiast uczennice klasy siódmej i Pan dyrektor umilali czas "dobrą książką" przedszkolakom i uczniom klas I-III.

czytelnictwo czytelnictwo czytelnictwo czytelnictwo czytelnictwo czytelnictwo czytelnictwo

Dotarły nowości wydawnicze zakupione w ramach NPRCz . Zapraszamy do biblioteki!

czytelnictwo czytelnictwo czytelnictwo czytelnictwo czytelnictwo czytelnictwo czytelnictwo czytelnictwo czytelnictwo czytelnictwo czytelnictwo czytelnictwo czytelnictwo czytelnictwo czytelnictwo czytelnictwo czytelnictwo czytelnictwo czytelnictwo

Czytanie na trawie 
7 czerwca o godzinie 10.00 wzięliśmy udział w ogólnopolskiej akcji czytelniczej "Jak nie czytam, jak czytam". Cała społeczność szkolna i przedszkolna zgromadziła się na trawie przy szkolnym ogródku i miło spędziła czas na czytaniu indywidualnym i grupowym. Głównym celem akcji „Jak nie czytam, jak czytam” jest budowanie pozytywnego wizerunku czytania oraz promocja czytelnictwa. Organizatorem tego ciekawego przedsięwzięcia jest redakcja miesięcznika „Biblioteka w Szkole”.

czytelnictwo czytelnictwo czytelnictwo czytelnictwo czytelnictwo czytelnictwo czytelnictwo czytelnictwo czytelnictwo czytelnictwo

XX Ogólnopolski Tydzień Bibliotek 
 Z okazji Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek oraz Ogólnopolskiego Dnia Bibliotekarza i Bibliotek, oprócz gazetek oraz aktywności bibliotecznych, uczniowie brali udział w szkolnych konkursach. 
 KONKURS NA NAJPIĘKNIEJSZĄ ZAKŁADKĘ DO KSIAŻKI - dla uczniów klas I-III 
I miejsce – Michał Bober 

 KONKURS PLASTYCZNO-LITERACKI „MOJA ULUBIONA BAŚŃ” - dla uczniów klas I-III
 I miejsce – Nina Polacka II miejsce – Natalia Leśniewska 

KONKURS PLASTYCZNO-LITERACKI „LEKTURA W PUDEŁKU” – dla uczniów klas IV-VIII 
I miejsce – Bartosz Chrubczyński 
II miejsce – Kacper Matuszewski
III miejsce – Krzysztof Balcerzak 
 Wyróżnienia: Patrycja Lewicka, Michalina Matuszewska   

czytelnictwo czytelnictwo

Znam bohaterów literackich – pod tym tytułem w maju odbył się konkurs dla uczniów klas ósmych. Był on doskonałą formą sprawdzenia wiedzy, tuż przed egzaminem ósmoklasisty, na temat bohaterów lektur obowiązkowych i uzupełniających. 
 Oto wyniki: 
I miejsce – Kacper Matuszewski 
II miejsce – Agata Sieradzka 
III miejsce – Adam Matuszewski 
Wyróżnienia: Natalia Adamczyk, Patrycja Kaźmierczak, Fabian Maruszak, Bartosz Rybczyński, Klaudiusz Zdobiński 

czytelnictwo

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 
Z przyjemnością informujemy, że nasza Szkoła jest beneficjentem ogólnopolskiego projektu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego - Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0. na lata 2021-2025. Celem projektu jest promocja czytelnictwa w Polsce poprzez wzmacnianie roli bibliotek publicznych, szkolnych i pedagogicznych jako lokalnych ośrodków życia społecznego, stanowiących centrum dostępu do kultury i wiedzy. Otrzymaliśmy wsparcie finansowe na zakup nowości wydawniczych oraz promocję czytelnictwa. Przysługiwała nam kwota w wysokości 5000 złotych; z czego 1000 zł to wkład własny. Dzięki udziałowi w projekcie uczniowie naszej szkoły będą mogli korzystać z najnowszych propozycji książkowych dostosowanych do oczekiwań i zainteresowań użytkowników biblioteki szkolnej. Jeszcze tworzymy listę zakupów!
(c)2023, Wszelkie Prawa Zastrzeżone
Copyright ©2019 Szkoła Podstawowa im. Ziemi Kujawskiej, All Rights Reserved.
Ta strona może korzystać z Cookies.
Ta strona może wykorzystywać pliki Cookies, dzięki którym może działać lepiej. W każdej chwili możesz wyłączyć ten mechanizm w ustawieniach swojej przeglądarki. Korzystając z naszego serwisu, zgadzasz się na użycie plików Cookies.

OK, rozumiem lub Więcej Informacji
Informacja o Cookies
Ta strona może wykorzystywać pliki Cookies, dzięki którym może działać lepiej. W każdej chwili możesz wyłączyć ten mechanizm w ustawieniach swojej przeglądarki. Korzystając z naszego serwisu, zgadzasz się na użycie plików Cookies.
OK, rozumiem