logo      W szkole realizowany jest NPRCz.

Ruchome Święto

Projekt pt. „Ruchome Święto” realizowany jest w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój 2014 – 2020.

Celem projektu jest poszerzanie wiedzy ogólnej i specjalistycznej oraz rozwój zainteresowań z fizyki, a także podniesienie kompetencji w zakresie umiejętności matematyczno-przyrodniczych oraz krytycznej analizy i samodzielnego konstruowania wiedzy wśród 210 dzieci i młodzieży uczących się w szkołach podstawowych i ponadpodstawowych na obszarze województwa kujawsko-pomorskiego. Główna aktywność opiera się na realizacji kursów dwojakiego rodzaju:
1) interdyscyplinarne i interaktywne wykłady z fizyki,
2) warsztaty w zakresie fizyki i astronomii.
Wykłady będą dotyczyły wprowadzenia w zagadnienia fizyki, astronomii i przyrody. Warsztaty obejmować będą interaktywne zajęcia z fizyki w tym innowacyjne doświadczenia w zakresie mechaniki, akustyki, elektromagnetyzmu oraz fizyki współczesnej. Podczas warsztatów uczniowie będą realizowali doświadczenia fizyczne sterowane komputerowo, które trudno jest zaprezentować podczas tradycyjnych zajęć lekcyjnych. Kursy będą przeprowadzone przez doświadczonych dydaktyków fizyki z Wydziału Fizyki, Astronomii i
Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu (WFAiIS UMK).

Wsparciem objęci zostaną uczniowie z Torunia oraz z 5 następujących szkół: Szkoła Podstawowa im. Ziemi Kujawskiej w Dąbrowie Biskupiej, Szkoła Podstawowa nr 2 w Brusach, Zespół szkół nr 4 im. Ziemi Dobrzyńskiej w Nadrożu, Liceum Ogólnokształcące im. Tadeusza Kotarbińskiego z Sępólna Krajeńskiego oraz Szkoła Podstawowa im. A. A. Michelsona w Strzelnie, z którymi WFAiIS UMK od lat prowadzi współpracę. Projekt będzie realizowany w okresie od IX 2019 do VIII 2022 (36 miesięcy) i stanowi nową ofertę WFAiIS UMK jako forum aktywności społecznej. Przyjazd nauczycieli akademickich do szkół z obszarów wiejskich lub małomiasteczkowych można traktować jak "Ruchome święto" nauki w tych ośrodkach.
Jednym z celów projektu jest zaszczepienie wśród uczniów świadomości, iż przedmioty ścisłe, a w tym w szczególności fizyka, mają na tyle duże odzwierciedlenie w życiu codziennym i są na tyle ciekawe, że warto je poznawać i stosować w praktyce.